חיפוש :

פורצלן היסטוריה

כשאנו באים לעצב את החלל , הכול בעצם אפשרי . אנו ניגשים אליו עם טעם אישי וכך נבחנים הצבע, חומר, וכמות הפריטים . כל הדברים יחד נותנים לנו את האווירה. את הטמפרטורה של החלל. הפרמטרים שנותנים אווירה הם רבים, אך יש לקחת בחשבון שעומס יתר של אלמנט בודד בעל חומר צורה וצבע יכול להעיק במידת מה. יש אפשרות לשבור את האווירה ולהוסיף אלמנטים מאזנים. דרך מעניינת לעשות זאת היא להכניס פרטי אמנות לחלל המעוצב. פריט אמנות יכול להיות מכל מדיום שעולה בדעתכם אך עומד בצורה מפתיעה אל מול החלל שבחרתם. אמנות פלסטית,  גופי תאורה לא סטנדרטיים, חיפוי יוצא דופן, כלי פורצלן מפתיעים , יכולים להוות פרטים משמעותיים ביותר . כאשר החלל מאוזן הוא מרגיע אותנו ונותן לנו תחושה של נינוחות.

ניקח למשל חלל ישר ונקי. מספיק שמופיעים בו במקומות הנכונים פרטי פורצלן עתיקים בשביל להפוך את כל החלל לרך ונעים יותר. חדש מול ישן נותן לנו תחושה של המשכיות.

הפורצלן הוא חומר קר ומתאים לחללים מודרניים ונקיים אך יש בו ממד מרכך עקב ההיסטוריה שהוא מסמל. הפורצלן מזכיר לנו את סבתא שלנו וכלי הפורצלן בהם היא הגישה את מאכלי השבת. זה נותן לנו תחושה של ביתיות ומסורת.

אפשר להבחין מיד בשינוי שהאלמנט מהפורצלן עושה בחלל של הסלון שבתמונה ומה היה קורה לולא היינו בוחרים בו. 

בפורצלן הוא חומר מעניין במיוחד לעיצוב כי הוא מחבר אותנו לקור ולחום גם יחד. סוגי כלים שונים מפורצלן יכולים לתת אפקט אחר מבחינה עיצובית. נוסיף לחומר את ההילה שיש בו שמקורה בהיסטוריה רבת השנים של הפורצלן ונקבל חומר מעולה לעיצוב חדשני עם ניחוח של פעם.

אז אם כבר נגענו ,ולו במעט ,בפורצלן כחומר מעולה לעיצוב הבית, אפשר גם להוסיף כמה מילים על  מקור החומר והקסם האופף אותו.

הנה כמה דברים שבטח לא ידעתם על הפורצלן...

הפורצלן התגלה ע"י הסינים במאה ה 3 לספירה והגיע לראשונה לאירופה במאה ה 7 לספירה.

 

הפורצלן היה מבוקש מאוד בעיקר היכן שאפשר היה לרכשו, בחצרות המלוכה והאצילות , אך הסינים שמרו בקפידה על הנוסחה לייצור הפורצלן למרות ניסיונות האירופיים לגלותה.

אלף שנה של בלעדיות סינית סימלו בעיני רבים את המסתורין של המזרח ואת חוסר היכולת לחדור אל סודותיו. שליטים אירופאים, שרצו מאוד את "הזהב הלבן" ,  שלחו לסין שליחים ומרגלים שישיגו את הנוסחה המדויקת לייצור הפורצלן הנכסף אבל הסינים שמרו בקפידה על סודותיהם והמשיכו למכור לאירופה את הפורצלן בסכומים גבוהים מאוד.

במאה ה13 החלו להגיע חלקי ידיעות  אודות הרכבת הפורצלן אבל מידע חסר זה לא גרם לפריצת דרך. בעלי מלאכה אומנם ניסו לפענח את הנוסחה אל ללא הצלחה יתרה. מניסיונות אלו נולדו תרכובות שונות של חרסינה בהם ה" מג'וליקה" וה"בון ציינה" , אך הנוסחה הסינית כשללה תהליכי עבודה , מינרלים  וטמפרטורות התכה לא התגלתה אלה רק במאה ה17.

רק בשנת 1709 התגלתה הנוסחה המדויקת בעיר מייסן שבגרמניה ע"י הצורף ג'והן פרידריך בוטגר . בעקבות גילוי זה החל בשנת 1710 ייצור הפורצלן בטירת אלברכטסבורג. היה זה המפעל הראשון מסוגו באירופה שהחל לייצר פורצלן אמתי ואומנים רבים הטביעו  את חותמם האישי בפיתוח הפורצלן האירופאי שהחל במייסן והופץ הלאה על פני כל אירופה. פורצלן מייסן היוקרתי , ידוע בסמל שני החרבות המוצלבות שבתחתית הכלים .

גם במקומות אחרים ניסו לגלות ממה מורכב הפורצלן ומה שיטות העבודה של הסינים. בעיר דלפט שבהולנד הושפעו מאוד מהפורצלן שהגיעה דרך נמלי החוף  וניסו לחקות את הציורים הסינים הכחולים שעל גבי כלי הפורצלן . ההולנדים השתמשו בחומרים קרמיים מקומיים . הציורים הכחולים בסגנון סין הפכו לציורים כחולים באופי מקומי המתאר את חיי היום יום בהולנד. ציורים אלו נקראים "החרסינה הכחולה של דלפט"  בשל מקורם בעיר דלפט.

 
גם בעיר לימוז' שבצרפת הוקם  בשנת 1774מפעל ראשון לייצור פורצלן, לאחר שבשנת 1768 התגלו בסביבותיה  מרבצי "קאולין" , חומר שממנו מייצרים את הפורצלן.

אז שאתם באים לעצב חלל נקי ויוקרתי זכרו להכניס לתוכו פורצלן שיאדיר את האווירה היוקרתית אך גם יעצים את ההיסטוריה הטמונה בחומר וייתן משמעות חדשה לבית שלכם שנובעת לא רק מהחומר אלה גם מהזיכרון הקולקטיבי שלנו ביחס אליו.

  

טואול - בניית אתרים